APTEKA
Przejdź do treści

Z tych próbek zrobisz badania DNA

Apteka internetowa i suplementy diety
Opublikowane według Agnieszka Łapajska, testDNA w Artykuły · 19 Luty 2018
Tags: badanieDNAojcostwomateriałgenetycznymikroślady
Badanie DNA na ojcostwo kojarzy się wielu osobom z analizą wymazu z policzka czy próbki krwi. Tymczasem taki test można wykonać na podstawie właściwie dowolnego przedmiotu z materiałem genetycznym badanej osoby – tzw. próbek mikrośladowych. Co zatem nadaje się do badania? Sprawdź.

Możesz przekazać przedmioty codziennego użytku
Wykorzystywane przed osobę badaną. Jakie? Mogą to być na przykład używane sztućce czy naczynia (m.in. kubek), butelka czy puszka po napoju, maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, niedopałek papierosa, ustnik z e-papierosa… Dobrze sprawdzą się też przedmioty dziecięce, np. smoczek, słomka od napoju czy gryzak.

Plamy krwi lub wydzielin
Na przykład chusteczka ze śladami kataru, zużyta prezerwatywa, podpaska, tampon, wkładka… A to nie wszystko! Co jeszcze nada się do badania? Dobrymi próbkami są też pasek z glukometru, plaster ze śladami krwi czy patyczki z wydzieliną uszną.

Próbki, które Cię zdziwią
DNA można wyizolować nawet z pozornie bardzo dziwnych próbek. Chodzi między innymi o produkty spożywcze, które jadła badana osoba, np. nadgryzione ciastko, wafelek, chrupek kukurydziany czy słony paluszek. Dobrym materiałem do badania jest także zużyta guma do żucia. Badania DNA można wykonać też na podstawie włosów z cebulkami, nadmuchanego balonika czy paznokci ze skórkami.

A co z pewnością wyniku?
Bez względu na to, jaki materiał zdecydujesz się przekazać do badania DNA, rezultat będzie pewny. Taki test w sposób jednoznaczny wykluczy lub potwierdzi ojcostwo. Jak to możliwe? Do realizacji badania DNA wystarczą śladowe ilości materiału genetycznego badanej osoby. Co ważne, w każdej komórce organizmu DNA jest takie samo, więc nie ma znaczenia, skąd zostanie wyizolowane. Wymaz z policzka, krew, używana maszynka do golenia czy włosy z cebulkami – każda z tych próbek jest więc równie dobra.

Zabezpieczenie próbki też jest ważne
Jeśli chcesz wykorzystać jakiś przedmiot do badania, najlepiej nie dotykaj go gołymi rękami. Aby próbki nie zapleśniały, spakuj je do papierowej koperty. Jeśli mogą się stłuc lub zniszczyć, wykorzystaj dodatkowo sztywne pudełko.

Agnieszka Łapajska, testDNA.pl
Zdjęcie ©Nikolay Suslov/pl.123rf.com


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0

Wróć do spisu treści