APTEKA
Przejdź do treści

Masz podwyższony poziom bilirubiny we krwi? To może być zespół Gilberta!

Apteka internetowa i suplementy diety
Opublikowane według Natalia Jeziorska, testDNA w Artykuły · 29 Maj 2018
Tags: zespółGilbertabilirubinaenzymUGTzażółceniegałekocznych
Zespół Gilberta jest najczęstszą przyczyną wrodzonej hiperbilirubinemii, czyli podwyższonego poziomu bilirubiny we krwi. Z jednej strony schorzenie to nie powoduje zmian w wątrobie, nie wpływa też na długość życia chorego. Z drugiej wywołuje okresową żółtaczkę i może sprawić, że zażycie nawet najpopularniejszych leków stanie się niebezpieczne.

Poznaj najważniejsze fakty na temat zespołu Gilberta – choroby genetycznej, na którą cierpi nawet 5% populacji.

Jak zespół Gilberta zaburza metabolizm bilirubiny w organizmie?

Mniej więcej co 120 dni w organizmie człowieka dochodzi do rozpadu starzejących się krwinek czerwonych. W efekcie tego procesu powstaje tzw. wolna bilirubina, czyli barwnik żółciowy. Wolna bilirubina przedostaje się następnie do wątroby, w której dzięki enzymowi UGT łączy się z kwasem glukuronowym, tworząc bilirubinę sprzężoną. Dopiero w takiej postaci może zostać wraz z kałem wydalona z  organizmu. U osób cierpiących na zespół Gilberta enzym UGT ma jednak nieprawidłową budowę, przez co nie może pełnić swojej funkcji. Dzieje się tak z powodu mutacji w genie UGT1A1 kodującym ten enzym.  Wolna bilirubina nie przekształca się w bilirubinę sprzężoną i zamiast zostać wydalona, odkłada się w organizmie.

Zespół Gilberta jest schorzeniem występującym bardzo często. Może dotyczyć nawet 5% społeczeństwa, czyli 1 na 20 osób! Statystycznie częściej pojawia się u mężczyzn.

Jakie objawy obserwują u siebie chorzy cierpiący na zespół Gilberta?

Zespół Gilberta ujawnia się najczęściej w wieku dojrzewania lub nieco później, ok. 20. – 30. roku życia. Wśród pierwszych objawów wymienia się okresowe (przemijające) zażółcenie gałek ocznych i skóry. U noworodków z zespołem Gilberta w pierwszych dwóch dniach życia żółtaczka pojawia się znacznie częściej niż u noworodków, które nie cierpią na ten zespół.

Chory może mieć objawy grypopodobne, odczuwać zmęczenie i osłabienie organizmu oraz bóle brzucha. Może mieć też wrażenie pełności w nadbrzuszu i  mdłości. Chorzy mają niekiedy objawy przypominające nerwice – intensywnie się pocą, mają zaburzenia koncentracji i palpitacje serca.

Dolegliwości występujące przy zespole Gilberta nasila stres, głodówka lub niskokaloryczna dieta, wysiłek fizyczny, infekcja, menstruacja, ciąża czy alkohol spożyty w większych ilościach.

Zespół Gilberta może powodować nadwrażliwość na niektóre leki…

…wywołując u chorego działania niepożądane w postaci wymiotów, biegunek itp. Właśnie dlatego osoba chorująca na zespół Gilberta powinna zastosowanie każdego leku (nawet zwykłego ibuprofenu czy paracetamolu) skonsultować z lekarzem. Również przed każdym zabiegiem chirurgicznym chory powinien poinformować anestezjologa o tym, że ma zespół Gilberta. Lekarz może wówczas dobrać choremu taki, anestetyk, który nie wywoła powikłań w trakcie zabiegu.

Kiedy można potwierdzić zespół Gilberta?

Zespół Gilberta rozpoznaje się po stwierdzeniu podwyższonego poziomu bilirubiny we krwi. Jeśli stężenie bilirubiny jest za wysokie, lekarze zalecają wykonanie testu DNA na obecność mutacji w genie UGT1A1. Test potwierdzi, czy przyczyną hiperbilirubinemii jest zespół Gilberta.  

Zespół Gilberta wymaga zmiany stylu życia

Chory musi ograniczyć czynniki mogące powodować wzrost bilirubiny, a więc pamiętać o regularnych posiłkach (o odpowiedniej kaloryczności), unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i stresu. Chory nie może też przesadzać ze spożyciem alkoholu. Przed zastosowaniem jakiekolwiek leku powinien też skonsultować się ze specjalistą.

Autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl
Zdjęcie ©maridav/123rf.com


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0

Wróć do spisu treści