Apteka Zdrowie - Apteka internetowa i suplementy diety - zdrowieapteka.pl

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

Test NOVA – innowacyjne badanie genetyczne

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: testNOVAbadaniagenetycznedziecichorobywrodzoneNGS
W Polsce dostępny jest już test NOVA, czyli badanie genetyczne dla dzieci w kierunku aż 12000 mutacji genetycznych. Obejmuje 87 chorób wrodzonych, których skutki mogą być śmiertelne – dlatego tak ważne jest szybkie ich wykrycie. Czułość badania wynosi ponad 99,99%, co czyni je najdokładniejszym na świecie.

Test NOVA – kiedy warto go wykonać?

Test NOVA dedykowany jest dzieciom od dnia narodzin do 18. roku życia. Częstotliwość chorób, które można dzięki niemu wykryć, szacuje się na 1 na 400 urodzeń. Szczególnie poleca się go w przypadku najmłodszych pacjentów:
  • których \tczłonek bliskiej rodziny, np. \trodzeństwo, cierpi z powodu choroby \tgenetycznej;
  • które \tmają trudne do wyjaśnienia \tobjawy, np. gorączki, ulewanie, nieprawidłowe \tnapięcie mięśni, spadek \todporności, senność, bóle brzucha i inne \t(zwykle niełączone ze schorzeniami o \tpodłożu genetycznym);
  • których \trodzeństwo zmarło śmiercią łóżeczkową;
  • u \tktórych istnieje podejrzenie choroby \tgenetycznej;
  • których \trodzice chcą mieć całkowitą pewność co do ich stanu zdrowia.

Test NOVA – jedno badanie i aż 87 chorób

To badanie genetyczne, które umożliwia przebadanie małego pacjenta w kierunku tak dużej liczby schorzeń wrodzonych – za jednym razem. Chodzi m.in. o choroby metaboliczne oraz immunologiczne, których skutki mogą być śmiertelne. Ponadto bada się wrażliwość dziecka na 32 substancje lecznicze, co pozwala dobrać bezpieczne i skuteczne leki oraz ich dawki. Analizowanych jest aż 12 tysięcy różnych mutacji.
Dla porównania: ogólnopolski program badań przesiewowych obejmuje 23 jednostki chorobowe i jedynie te mutacje, które występują najczęściej.

Na czym polega test NOVA?

Test NOVA jest badaniem szybkim, komfortowym i bezpiecznym – polega na pobraniu wymazu z policzka od dziecka. Nie ma więc konieczności przechodzenia skomplikowanych procedur. Po wykonanej analizie wynik przekazuje lekarz genetyk w trakcie konsultacji.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii Sekwencjonowania Nowej Generacji (NGS) czułość testu NOVA to ponad 99,99%. Jest to więc najdokładniejsze i najbardziej innowacyjne badanie tego typu na świecie.

Szansa na ochronę zdrowia i życia dzieci

Test NOVA pozwala zaoszczędzić wiele nerwów i przede wszystkim czasu – tak istotnego w przypadku chorób wrodzonych. Warto pamiętać, że schorzenia genetyczne mogą powodować nieodwracalne powikłania, w tym uszkodzenia narządów, upośledzenie czy śmierć.

To właśnie dlatego tak ważne jest jak najszybsze postawienie prawidłowej diagnozy i rozpoczęcie leczenia – najlepiej jeszcze zanim pojawią się objawy.

Agnieszka Łapajska, www.testDNA.pl
Zdjęcie © Graham Oliver /123rf.com


Określenie płci dziecka po poronieniu – jak wykonać?

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: płećdzieckaporonienieprawabadaniagenetyczneurlopmacierzyńskizasiłek
Bez względu na moment poronienia kobieta może określić płeć dziecka – z pomocą przychodzą genetyczne badania płci. Dzięki temu kobieta zyskuje szansę na skorzystanie z należnych jej praw, m.in. przejścia na skrócony urlop macierzyński po poronieniu. Jak krok po kroku określić płeć dziecka po poronieniu?

6 korzyści, które zapewni Ci wykonanie testu na ojcostwo

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: testDNAnaojcostwo
Dzięki absolutnej pewności, jaką zyskasz po realizacji testu na ojcostwo, odmienisz całe swoje życie o 180 stopni. Nie tylko będziesz mieć możliwość unormowania sytuacji prawnej, ale przede wszystkim emocjonalnej. Dowiedz się, dlaczego warto ustalić ojcostwo!

Skuteczne odchudzanie dzięki koktajlom OneDiet zastępującym posiłek

Opublikowany przez w Nowe produkty ·
Tags: odchudzanieOneDietShakeOneBurnOne
Nowa moda z USA już w Polsce. Sprawdzony sposób na zgubienie zbędnych kilogramów lub poprawę kondycji dzięki kompletnemu programowi OneDiet polegającemu na zastępowaniu posiłków niskokalorycznym, ale pełnowartościowym koktajlem Shake One.

Jak to się robi na zachodzie – szybsze, prostsze i tańsze badania

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: BadaniaDNAtrombofilianowotworAlzheimerParkinsonceliakia
Chociaż badania genetyczne na świecie są już niezwykle popularne, w Polsce wciąż niewiele osób je wykonuje. Niesłusznie! Badania DNA są nie tylko ułatwieniem dla lekarza w postawieniu diagnozy, ale również dla pacjenta. Test genetyczny pozwala bowiem uzyskać pewny wynik przy wielu chorobach. Zazwyczaj wystarczy wykonać tylko jedno badanie, dzięki czemu skraca się czas oczekiwania na diagnozę i obniża ogólny koszt diagnostyki.

Celiakia – to nie wyrok. Dlaczego może wyjść nam na dobre?

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: celiakia
Na celiakię nie ma lekarstwa – chorzy całe życie muszą przestrzegać diety bezglutenowej, by zregenerować jelita i pozbyć się objawów. Często wykrycie celiakii sprawia, że konieczna jest zmiana nawyków. Na szczęście, oprócz powrotu do zdrowia i poprawy samopoczucia, ma to wiele zalet. Wzrasta nie tylko świadomość żywieniowa, ale często rodzi się nowa pasja – gotowanie.

Niepłodność i brak ochoty na seks? To może być objaw celiakii

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: menopauzaceliakiapłodnośćporonienie
Nieleczona celiakia (choroba trzewna) może wywołać problemy z płodnością i obniżyć satysfakcję z życia seksualnego. Kobietom chorym na celiakię trudniej zajść w ciążę, u mężczyzn często objawia się ona zaburzeniami erekcji. Aby wyeliminować te problemy warto więc przebadać się w jej kierunku. Wczesne zdiagnozowanie i odpowiednie leczenie celiakii może ułatwić poczęcie dziecka i poprawić jakość życia seksualnego partnerów.

Rola testów DNA w diagnostyce Celiakii

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: testdnaceliakiaObjawyceliakii
Testy genetyczne na celiakię pozwalają w niemal 100 % wykluczyć lub potwierdzić tę chorobę. Tym samym umożliwiają szybsze postawienie ostatecznej diagnozy – i to bez konieczności wykonania biopsji jelita cienkiego, która często budzi wiele obaw, przechodzenia na dietę bezglutenową czy prowokacji glutenem. Testy na celiakie są też zdecydowanie bardziej komfortowe od innych badań, bo próbki potrzebne do ich przeprowadzenia można pobrać nawet samodzielnie w domu.

Testy na ojcostwo już w trakcie ciąży

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: testDNAnaojcostwo
Jeśli przyszli rodzice mają wątpliwości co do ojcostwa, mogą wykonać badanie DNA jeszcze w trakcie trwania ciąży. To wiele ułatwia. Przede wszystkim pozwala na szybkie dopełnienie formalności związanych z uznaniem dziecka po jego narodzinach. Wynik takiego badania daje też spokój i poczucie bezpieczeństwa. Wiele zyskuje na tym również samo dziecko.

Postępowanie po poronieniu

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: poronieniewadygenetycznepłoduprawarodzicówprzyczynyporonień
Po poronieniu rodzice mają prawo do pochówku dziecka, a także zasiłku pogrzebowego. Kobiety mogą też skorzystać z 56-dniowego urlopu macierzyńskiego. Dobrze też zastanowić się nad przeprowadzeniem badań genetycznych, które wyjaśnią przyczynę poronienia i mogą pomóc w kolejnej ciąży.
Dalej
Szukaj
Copyright by Apteka Zdrowie Poznań - iAPTEKA1 - apteka internetowa
Copyright Apteka Zdrowie Poznań 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego